PL EN WYSOKI KONTRAST A A+ A+
Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zamknij

Zabawy z historią

CZAS ZWIEDZANIA: 0 min SUGEROWANY WIEK: 0-17

„Zabawy z Historią” to wystawa znajdująca się w jednym z ciekawszych miejsc na Górze Gradowej - w Baterii Moździerzy. Ceglana architektura i powtarzający się rytm łuków budują klimat tego niezwykłego wnętrza, gdzie można zgłębić między innymi tajniki wojskowości, poznać sposoby liczenia armatnich kul oraz ładowania broni. 

W kazamatach ustawione zostały repliki moździerzy, obrazując historyczne przeznaczenie obiektu. Główną atrakcją są tu jednak trzy interaktywne stanowiska obsługiwane przy pomocy… gestów użytkownika. Pierwsze z nich daje możliwość zapoznania się z obsługą armaty oraz moździerza. Krok po kroku można przejść szkolenie, wykonując wydawane przez dowódcę komendy i w efekcie wystrzelić z wirtualnego działa! Kolejną niespodzianką jest gra pamięciowa, która w zabawny sposób zapoznaje z militariami używanym w dawnej armii. Ostatnie stanowisko to wirtualna przymierzalnia mundurów. Dzięki najnowszej technologii możemy sprawdzić, w którym z mundurów związanych historycznie z Górą Gradową jest nam najbardziej do twarzy: milicjanta miejskiego z czasów oblężenia Gdańska przez wojska rosyjsko-saskie (rok 1734), woltyżera z 10. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego, Wolne Miasto Gdańsk (rok 1812) lub grenadiera 5. Pułku Grenadierów im. króla Fryderyka I (rok 1910). Razem z mundurem uzupełnionym także o odpowiednie nakrycie głowy można również wyposażyć się w broń właściwą dla wybranej formacji. A więc, miłośnicy historii - do boju!

Wystawa znajduje się w Baterii Moździerzy.