Zdjęcie: Fot. Hevelianum
Źródło: Fot. Hevelianum

14 stałych ekspozycji, które przybliżają niezwykle burzliwe dzieje tego zakątka miasta, prezentowanych jest w zabytkowych, odrestaurowanych obiektach pofortecznych – dawnych schronach, remizach artyleryjskich oraz laboratoriach amunicyjnych. Przywołujemy nie tylko epizody z dziejów fortu, ale i arkana sztuki wojennej, np. historię czarnego prochu. Oprócz ekspozycji dotyczących oblężeń z 1734, 1807 czy 1813 roku, zwiedzający mogą dowiedzieć się nieco więcej o pruskim garnizonie w Gdańsku, o tym, kto bawił się i mieszkał na terenie fortu w okresie Wolnego Miasta Gdańska, czy wreszcie przekonać się, jak działała tzw. zagłuszarka Radia Wolna Europa. Całości dopełnia realistyczna scenografia, a dla dociekliwych – prezentacje, zdjęcia i makiety informacyjne.

Trasa zwiedzania przebiega wzdłuż uformowanych według dawnych planów dzieł ziemnych. Dla miłośników fortyfikacji jest to fascynujące otoczenie, natomiast wszyscy goście mogą podziwiać piękną panoramę Gdańska.

Dzieje Fortu

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close