PL EN WYSOKI KONTRAST A A+ A+
Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zamknij

Centrum Hevelianum. Budowa kompleksu edukacyjno-rekreacyjnego w Gdańsku. Etap I A

W ramach prac związanych z realizacją etapu IA Projektu Hevelianum zrewitalizowano 8 hektarów terenu, prace konserwatorskie objęły 18 historycznych obiektów ceglanych o powierzchni łącznej 1500 m². Odrestaurowane schrony, laboratoria oraz kaponierę wzbogacono wykonaną rekonstrukcją dzieł ziemnych, zgodnie z oryginalną dokumentacją z XIX w. Jest to prawdopodobnie największa od zakończenia II wojny światowej kompleksowa rewitalizacja fortyfikacji nowożytnych w Polsce, a być może i w Europie. Projekt obejmował też przebudowę infrastruktury sieciowej oraz wykonanie nowego oświetlenia terenu.

Zabytkowe wnętrza fortu zaadaptowano do celów wystawienniczych. W schronach oraz remizie artyleryjskiej położonych na szczycie Wysokiego Czoła Kurkowego (bastionu Kurkowego) zainstalowana została wystawa „Wehikuł Czasu” – ekspozycja „Człowiek i Pocisk” przedstawiająca historię fortu Góry Gradowej w kontekście dziejowych wydarzeń, w których Gdańsk uczestniczył. Składa się na nią 11 stałych ekspozycji, dzięki którym możemy poznać historię Fortu Grodzisko oraz przekonać się, jak wiele tajemnic kryje się w dawnych umocnieniach Góry Gradowej. Efekty wizualne wzbogacone zostały o napisaną specjalnie na ten cel ścieżkę dźwiękową. W role wcielili się znani aktorzy jak Piotr Fronczewski, Wiktor Zborowski czy Michał Żebrowski. Narrację prowadzą Krystyna Czubówna i Krzysztof Kolberger.

Perełka architektury fortecznej Góry Gradowej, kaponiera południowa, stała się z kolei bastionem fizyki i astronomii. Dla zwiedzających przygotowano ponad 50 interaktywnych stanowisk, dzięki którym mogą, wykonując samodzielnie doświadczenia lub po prostu bawiąc się, poznawać czasem trudne i skomplikowane prawa fizyki.

Teren parku, dzięki już przeprowadzonym pracom stał się wręcz wymarzonym miejscem do spacerowania. Wyznaczono ścieżki, które prowadzą w najbliższym sąsiedztwie odrestaurowanych obiektów. Wszystko to aktywnie wspiera rozwój gospodarki opartej na wiedzy, sprzyja przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu oraz stanowi o poprawie warunków życia mieszkańców Gdańska.

Fakty i liczby

  • czas realizacji I etapu: czerwiec 2007-listopad 2008
  • 18 odrestaurowanych obiektów fortecznych
  • 1500 m³ łącznej odrestaurowanej powierzchni ceglanej
  • 8 ha przestrzeni poddanej rewitalizacji
  • 2 stałe wystawy interaktywne
  • prawie 22 mln zł kosztów
  • nowoczesne science-center zlokalizowane w zabytkowym zespole fortecznym
  • pierwsze tego typu miejsce w Polsce; jedno z nielicznych w Europie i na świecie
  • kompleksowa rekonstrukcja wybranych dzieł ziemnych i ceglanych
  • nowoczesny system iluminacji świetlnej