PL EN WYSOKI KONTRAST A A+ A+
Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zamknij

Poznaj Hevelianum

Start > Poznaj Hevelianum

Fort Góry Gradowej to miejsce wyjatkowe. Świadczy o tym nie tylko jego położenie na jednym ze wzgórz morenowych przy Starym Mieście, lecz również - a może i przede wszystkim - jego bogata, wciąż nie do końca odkryta, ale dzięki temu fascynująca historia oraz cenne zabytki architektury zlokalizowane na jego terenie.

Dziś Hevelianum zamieniło się w twierdzę nauki! Interaktywne i multimedialne wystawy, oferta edukacyjna oraz dodatkowe atrakcje bawią, rozwijają i odkrywają przezd Odwiedzającymi niezwykły świat nauki.

Przedpola i stoki Góry Gradowej były kilkakrotnie areną zaciekłych walk obrońców miasta z nieprzyjacielem; samo wzniesienie (ufortyfikowane po raz pierwszy w 1655 r.) było przez wiele dziesięcioleci jednym z najważniejszych punktów obrony Gdańska. Stacjonowały tu oddziały gdańskie, pruskie, francuskie, w okresie II wojny światowej niemieckie, a w 1945 r. przez krótki okres także radzieckie. Na wzgórzu i w jego bezpośrednim sąsiedztwie wzniesiono szereg dzieł obronnych, obiektów i instalacji wojskowych, z których do naszych czasów przetrwały przede wszystkim pruskie budowle z II poł. XIX w.

Lecz Góra Gradowa to nie tylko historia wojskowości - wzgórze to dzięki swojemu położeniu już od początków istnienia Gdańska było miejscem działalności mieszkańców. Od średniowiecza biegł tędy ważny szlak komunikacyjny, założono ogrody, przytułek świątynny (następnie szpital) oraz kościół, w końcu szereg cmentarzy. Urządzano przeglądy zdolności bojowej mieszczan, różnego rodzaju zebrania, a nawet występy artystyczne. Stosunkowo szybko doceniono też korzystne położenie Góry Gradowej dla malarzy i grafików, bowiem już w XVI w. zaczęto portretować Gród Neptuna z jej szczytu.

W tym dziale przybliżamy historię fortu Góry Gradowej i jego najbliższej okolicy.

Zapraszamy w fascynującą podróż po historii i zakamarkach fortu Góry Gradowej!