PL EN WYSOKI KONTRAST A A+ A+
Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zamknij

Polskie Aparaty Fotograficzne

10.11.2019

Leica, Zorka, Nikon, Canon. A co z Filmą, Druhem, Ostrowidem czy Widokiem? To też są aparaty fotograficzne, a do tego polskie! Już w dniach 10-17 listopada odbędzie się u nas największa w Polsce wystawa polskich przed- i powojennych aparatów, obiektywów, powiększalników, lamp błyskowych. Najstarsze z nich pochodzą z początku XX wieku. To wspaniałe eksponaty z kolekcji Grzegorza Mehringa, Anny Bednarek i państwa Mazurów.


Na wystawie będzie można m.in. zobaczyć coś, co według wielu nie było już do zobaczenia, a mianowicie aparat Widok. Przed II wojną światową w prototypowej serii powstało około 100 tych aparatów, a wyprodukowano je w zakładzie Kamera Polska. Przez wiele lat wydawało się, że nie przetrwał żaden. Okazało się jednak, że jeden egzemplarz uratowano dzięki staraniom rodziny właściciela tego przedwojennego zakładu, czyli Pawła Sobkowskiego. To tam powstawały popularne w latach 30. aparaty Filma, tam pracowano nad konstrukcjami, które miały podbić rynek, czyli właśnie Widokiem czy Ostrowidem. Niestety, przeszkodziła wojna. Na wystawie w Hevelianum będzie więc można zobaczyć produkcje z lat 30 ubiegłego wieku, czyli m.in. prototyp aparatu Ostrowid z 1939 r. i właśnie aparat Widok.

Wystawa będzie otwarta w godzinach pracy Hevelianum: w tygodniu w godzinach 8-16, w weekend 10-18.


W dziale poświęconym powojennej produkcji będzie można zobaczyć sprzęt produkowany w latach 1953 – 1985. Tu ciekawostką będzie z kolei aparat S 13 – Fotokarabin z Warszawskich Zakładów Foto-Optycznych (WZFO).


Na wernisażu pojawią się goście specjalni m.in. Anna Bednarek, wnuczka Pawła Sobkowskiego  właściciela fabryki „Kamera Polska” z Chodzieży i Mariusz Jedynak, autor Katalogu „Polskie Aparaty Fotograficzne 1953-1985”.


Podczas warsztatów, jakie Grzegorz Mehring przeprowadzi dla grupy 10 osób, będzie można nauczyć się więcej o fotografii analogowej. Obejmą one cały cykl od naświetlania negatywu przez wywoływanie filmu aż do wykonywania odbitek. Są one przeznaczone dla osób, które miały wcześniej kontakt z aparatem analogowym i potrafią się nim posługiwać.

Sobota 16 listopada 2019 roku

Plener fotograficzny (teren Hevelianum), każdy uczestnik otrzyma do naświetlenia negatyw czarno-biały 400 iso 36 klatek. Temat dowolny: portret, okolica, panorama Gdańska. Po plenerze tego samego dnia wywołamy filmy w ciemni.

Czas trwania: około 5 godzin

Niedziela 17 listopada 2019 roku

Zajęcia w ciemni, każdy wykona wglądówkę ze swojego negatywu w formacie 24x30 cm i odbitkę z wybranej klatki w formacie 18x24 cm.

Czas trwania: około 5 godzin


Uczestnicy powinni posiadać własny aparat analogowy i umiejętność pracy z tym aparatem. Prosimy uczestników o sprawdzenie poprawności działania aparatów,  jeśli trzeba wymianę baterii na świeżą i o wyczyszczenie soczewek obiektywu.


Prowadzący warsztaty: Grzegorz Mehring

Termin: 16-17 listopada 2019 r. start 10:00

Koszt: 120 zł/os., KUP BILET

Ilość uczestników: 10 osób

Miejsce: sala Einsteina

Warsztaty fotograficzne trwają dwa dni. Nie ma możliwości zakupu wejściówki tylko na jeden z nich.