PL EN WYSOKI KONTRAST A A+ A+
Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zamknij

Ruszają prace w Domu Wałmistrza

07.10.2019

Roboty budowlane i prace konserwatorskie w 130-letnim Domu Wałmistrza w Hevelianum właśnie się rozpoczynają. Dziś podpisano umowę z wykonawcą robót. Budynek już w połowie 2020 roku będzie pełnił funkcje biurowe. 


Alan Aleksandrowicz – zastępca prezydent Gdańska ds. inwestycji, Paweł Golak – dyrektor Hevelianum oraz Jan Rekowski – właściciel firmy ZW ze Stężycy, która będzie realizować roboty budowlane i prace konserwatorskie w Domu Wałmistrza, podpisali umowę w poniedziałek, 7 października 2019 roku.

Projekt realizacji powstał w gdańskim biurze projektowym Kremer Graf.

Dom Wałmistrza to niewielki ceglany budynek o dwuspadowym dachu, który stoi na bastionie Notzkenberg (Neubauera), w południowej części zespołu budynków przy ul. Reduta Miejska 1 w Gdańsku. Wzniesiono go po 1880 roku. Służył za mieszkanie dla wałmistrza – jednego z dziesięciu, którzy pod koniec lat 80. XIX w. doglądali fortyfikacji miejskich. Teren i obiekt znajdują się na obszarze Hevelianum i są wpisane do rejestru zabytków.


Zakres prac jest kompleksowy. Będzie to m.in. wzmocnienie fundamentów, ścian konstrukcyjnych i stropów, remont elewacji, wykonanie nowej klatki schodowej, prace elektryczne i sanitarne, budowa linii kablowej światłowodowej, jak również zagospodarowanie otaczającego terenu. W zakresie zadań termomodernizacyjnych zamówienie jest realizowane w ramach projektu „Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków mieszkalnych i użytkowych zlokalizowanych na terenie Gminy Miasta Gdańska – w latach 2017–2020”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014–2020.


Wykonawca rozpocznie prace niezwłocznie, a ich zakończenie jest zaplanowane na czerwiec 2020 roku.