PL EN WYSOKI KONTRAST A A+ A+
Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zamknij

50-lecie lądowania na Księżycu

20.07.2019

Wykład Eugeniusza Pazderskiego: „Niebo na falach radiowych

Co widzi astronom, obserwując niebo z podtoruńskiej wsi? W jaki sposób zostało zrobione pierwsze zdjęcie czarnej dziury?  Jak działa gdański zegar pulsarowy i czemu służy? Czemu Chińczycy mają największy na świecie radioteleskop? O tym i nie tylko opowie Eugeniusz Pazderski, astronom z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Godziny: 20:00, 21:00

Czas trwania: 40min

Miejsce: Sala Strakowskiego, Wozownia

Wstęp: wolny

Limit osób: 50

Eugeniusz Pazderski - astronom z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; pomysłodawca i współtwórca zegara pulsarowego zlokalizowanego w Kościele św. Katarzyny w Gdańsku, na terenie Muzeum Nauki Gdańskiej (dawniej Muzeum Zegarów Wieżowych);  haker wolności, współtwórca podziemnego radia i telewizji "Solidarność Toruń" w czasach stanu wojennego.

_________________________________________________________________

Podbój Srebrnego Globu – od przeszłości do współczesności

W 50. rocznicę lądowania ludzi na Księżycu pod kopułą mobilnego planetarium odkryjemy kulisy pierwszego „podboju” Srebrnego Globu przez ludzi. Zwiedzimy także niezwykłą pracownię, w której przeszłość spotyka się z nowoczesnością.

Godziny: 21:00, 22:00, 23:00

Miejsce: planetarium mobilne + Galeria Ruchu

Wstęp: 20zł

Limit osób: 30 osób

________________________________________________

W stronę Księżyca

Świętuj z nami 50. rocznicę lądowania ludzi na Księżycu! Śladem Heweliusza zajrzymy w księżycowe kratery, morza i bagna, a także odszukamy miejsca, po których przechadzali się astronauci. Zapraszamy na obserwacje naszego naturalnego satelity.

Uwaga! Atrakcja uzależniona od warunków pogodowych!

 Godziny: 21:30-24:00

Miejsce: Majdan

Wstęp: bezpłatny

Limit osób: bez limitu osób