PL EN WYSOKI KONTRAST A A+ A+
Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zamknij

Szkolimy przewodników po Hevelianum i Górze Gradowej

03.12.2018

Zainteresowanie było ogromne, bo to pierwsze szkolenie z zakresu wiedzy o Hevelianum i Górze Gradowej od przeszło dziewięciu lat. 50 przewodników licencjonowanych po Trójmieście i przewodników lokalnych już 1 grudnia rozpoczęło zajęcia. Przed nimi wykłady i spacery terenowe, a na koniec egzamin. Ci, którym się powiedzie otrzymają certyfikaty.

Jaka legenda wiąże się z początkami Góry Gradowej? W którym z fortecznych obiektów mieściła się kostnica miejska? Czym był tzw. rosyjski grób i gdzie się znajdował? – to tylko kilka pytań z obszaru wiedzy historycznej, na które podczas szkolenia padną odpowiedzi. Mowa będzie również m.in. o tym, jakie zwierzęta i rośliny można spotkać na stokach Góry Gradowej, czy jakie wyzwania i inwestycje czekają Hevelianum w najbliższej przyszłości?

Zajęcia – realizowane w formule wykładów i spacerów terenowych, łącznie 20 godzin – prowadzą m.in. historycy, rekonstruktorzy i opiekunowie wystaw. Szkolenie rozpoczęło się 1 grudnia 2018 roku i potrwa do 2 lutego 2019 roku.

Część zajęć traktujących o historycznych walorach Góry Gradowej poprowadzi dr Jan Daniluk, historyk, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, a jednocześnie zastępca przewodniczącego Rady Programowej Hevelianum. Co ciekawe, sam niegdyś jako wolontariusz oprowadzał po wystawie zorganizowanej w Baterii Moździerzy na Górze Gradowej, którą w latach 2002–2013 zawiadywał Park Kulturowy Fortyfikacji Miejskich „Twierdza Gdańsk”, poprzedniczka Hevelianum i był też etatowym pracownikiem tej jednostki (2008–2009).

– Podczas monograficznego wykładu poświęconego dziejom Góry Gradowej od średniowiecza po czasy współczesne, zaprezentowałem kursantom (w istocie jako pierwszym) najnowsze wyniki prowadzonych przeze mnie badań na temat historii tego wyjątkowego miejsca. Spotkanie wzbogaciła bogato ilustrowana prezentacja zawierająca także unikatowe zdjęcia, pocztówki czy plany – opowiada Jan Daniluk. – Co więcej, wykład nie ograniczał się tylko do samego wzniesienia i jego umocnień, ale był poświęcony też najbliższej okolicy, między innymi zespołowi i kościołowi Bożego Ciała, cmentarzu garnizonowym, więzieniu przy ulicy Kurkowej czy kompleksowi sądów przy ulicy Nowe Ogrody.

50 wolnych miejsc na szkolenie rozeszło się w błyskawicznym tempie. Nic dziwnego, bo ostatni kurs odbył się na Górze Gradowej w 2009 roku. Choć, co warte odnotowania, nie był on tak profesjonalny i nie obejmował kompleksowo wszystkich zagadnień, jakie wiążą się z tematem.

– Takie szkolenia podnoszą nasze kwalifikacje. Dają szansę zgłębić temat, pozyskać wiedzę niedawno odkrytą, poznać ofertę edukacyjną – mówi Joanna Kruszewska, przewodniczka miejska z 17-letnim stażem, która bierze udział w zajęciach. – Coraz więcej grup odwiedzających Gdańska jest zainteresowanych wizytą na Górze Gradowej. Dla mnie samej to jedno z najpiękniejszych miejsc, gdzie zawsze pokazuję gościom panoramę miasta i opowiadam historię tego miejsca.

Korzyści dla instytucji, wynikające ze szkolenia przewodników, są ogromne. Zyska też jakość obsługi ruchu turystycznego w Gdańsku.

– Przewodników chcemy wyposażyć w specjalistyczną wiedzę, która jest rozsiana po wielu źródłach, często niemal niedostępnych, albo została przez nas pozyskana niedawno, bo rozpoznawanie przestrzeni Góry Gradowej i innych obiektów, którymi zarządza Hevelianum, to wciąż trwający proces – mówi Monika Mikołajczyk, p.o. kierownika Działu Projektów Kulturalno-Społecznych. – Dobrze się stanie, jeśli kolejnym efektem tego szkolenia będzie oswojenie przewodników z rozległym terenem Góry Gradowej. Liczymy też bardzo na to, że w trakcie szkolenia lepiej się poznamy i polubimy, co będzie procentować w codziennej pracy.

Przewodnicy, którzy pozytywnie zdadzą wieńczący szkolenie egzamin, otrzymają certyfikaty. Usługi wszystkich certyfikowanych przewodników, Hevelianum będzie polecać gościom na swojej stronie internetowej.

Organizatorem szkolenia na certyfikowanych przewodników jest Hevelianum. Kolejna edycja planowana jest w 2019 roku.