PL EN WYSOKI KONTRAST A A+ A+
Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zamknij

Najczęściej zadawane pytania

Wychodząc naprzeciw Państwa potrzebom i sugestiom prezentujemy kilka najczęściej zadawanych pytań.

Często w materiałach prasowych można spotkać się z pewnymi nieścisłościami dotyczącymi Centrum Hevelianum, bądź też całego terenu dawnych umocnień Góry Gradowej. Wynika to przede wszystkim z braku dostępnych opracowań dotyczącego tego fascynującego zakątka miasta. Wychodząc naprzeciw Państwa potrzebom i sugestiom prezentujemy kilka najczęściej zadawanych pytań i poprawnych na nie odpowiedzi.

Czy fort Góry Gradowej i fort Grodzisko to jedno i to samo?

Poprawną i ogólnie przyjetą nazwą jest fort Góry Gradowej.

Czy Hevelianum mieści się w jednym budynku?

Centrum Hevelianum swoim obszarem obejmuje ponad 20 ha terenu. Cały kompleks tworzą nie tylko zabytkowe budynki architektury militarnej, w których zlokalizowane są interaktywne i multimedialne wystawy, ale także teren parku czy punkty widokowe. Główny punkt informacyjny Hevelianum (recepcja) znajduje się w budynku Koszar Schronowym, obok głównego placu fortu nazywanego majdanem.


Czy nad dworcem PKS w Gdańsku rozciągają się „forty napoleońskie”?

Nie. Po pierwsze na Górze Gradowej istnieje jedynie jeden fort, stąd nieuzasadnione jest używanie liczby mnogiej. Fort ten ponadto prezentuje sobą formę dawnego, artyleryjskiego, pruskiego fortu, stąd też trudno uznać za prawidłowe określanie go epitetem „napoleoński” (pierwsze umocnienia powstały na Górze Gradowej już w połowie XVII w.).

Czy Centrum Hevelianum zarządza także pozostałymi terenami fortyfikacji miejskich?

Centrum Hevelianum jest jednostką, która pod swoją opieką ma wyłącznie tereny dawnych umocnień zlokalizowanych na Górze Gradowej.

Czy Góra Gradowa to tylko wzniesienie, nad którym góruje Pomnik Milenijny w postaci krzyża?

Nie. Miejsce, w którym stoi dziś krzyż to bastion Jerozolimski. Jest to wprawdzie najwyższy punkt całej Góry Gradowej, lecz trudno tym samym ograniczyć jej zasięg tylko do wspomnianego bastionu. W przeszłości Góra Gradowa sięgała zdecydowanie dalej, od południa i wschodu opierając się (mniej więcej) na linii współczesnych ulic 3 Maja oraz Nowych Ogrodów, od strony zachodniej i północnej prawdopodobnie sięgając poza ciąg ul. gen. H. Dąbrowskiego i ul. Powstańców Warszawskich.