PL EN WYSOKI KONTRAST A A+ A+
Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zamknij

Piknik na Zdrowie

08.06.2019

Bezpłatne badania, nauka rzucania palenia i zasad udzielania pierwszej pomocy, zdrowe jedzenie i pokaz ratownictwa medycznego – to tylko niektóre z atrakcji tegorocznego Pikniku na Zdrowie. 8 czerwca 2019 r. zapraszamy do Hevelianum na Górze Gradowej, czekamy na rodziny w godz. 11.00-16.00. To już 12 edycja wydarzenia pod hasłem Piknik na Zdrowie. Organizatorami są Gdański Uniwersytet Medyczny, Hevelianum i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne.

– W imieniu swoim i wszystkich pracowników naszej Uczelni serdecznie zapraszam mieszkańców Trójmiasta i okolic oraz gości, którzy przyjechali do Gdańska z różnych regionów Polski, do udziału w Pikniku na Zdrowie – mówi prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed. – Zaplanowaliśmy wiele atrakcji, od bezpłatnych badań profilaktycznych po dobrą zabawę. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Wszyscy, którzy odwiedzą tego dnia Hevelianum będą mogli skorzystać m.in. z bezpłatnych badań poziomu cukru i cholesterolu we krwi, nauki samobadania piersi, porad jak rzucić palenie. Chętni nuczą się jak przygotować samodzielnie maść lub krem oraz poznają zasady udzielania pierwszej pomocy.

– Piknik na Zdrowie, co roku cieszy się dużym zainteresowaniem. To cenna inicjatywa, z której skorzystać mogą nie tylko nasi pacjenci. Specjaliści z klinik i poradni Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego chętnie podzielą się swoją wiedzą z uczestnikami tego wydarzenia, którego po raz pierwszy jesteśmy współorganizatorem – dodaje Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK.

Podczas Pikniku do dyspozycji zainteresowanych będzie 61 namiotów, w których także dla najmłodszych przygotowano mnóstwo atrakcji np. Szpital Pluszowego Misia – Edukacja przez zabawę to główne zadanie Hevelianum, dlatego w tym roku włączyliśmy się w organizację Pikniku na Zdrowie, aby edukować w zakresie zdrowego stylu życia, a także profilaktyki zdrowotnej – dodaje Paweł Golak, dyrektor Hevelianum.

Gośćmi wydarzenia będą przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, którzy pokażą jak bezpiecznie korzystać z lasu i jego darów.

Dla wygłodniałych gości, około południa, przewidzieliśmy posiłek – mercimek corbasi, czyli... zupę soczewicową. Przyrządza się ją z czerwonej soczewicy namoczonej wcześniej z dodatkiem marchewki, koncentratu pomidorowego oraz bulionu rosołowego. Nie zabraknie też degustacji humusu, wody imbirowej z cytryną i wyciągiem z liści stewii oraz zupy pomidorowej z kaszą jaglaną, czyli wszystkiego, co smaczne i zdrowe.

Wstęp na imprezę wolny. Dodatkowe informacje na: www.pikniknazdrowie.gumed.edu.pl.

Piknik na Zdrowie to przedsięwzięcie o charakterze edukacyjnym i profilaktycznym. Głównym celem tej imprezy jest szerzenie wiedzy medycznej przydatnej w codziennym życiu potencjalnego pacjenta. Piknik jest również okazją do przekazania społeczeństwu wiedzy o Gdańskim Uniwersytecie Medycznym i jego klinikach, zakładach, a także szpitalach – ich doświadczeniu, możliwościach i osiągnięciach.

Podczas Pikniku prezentują się jednostki Uczelni oraz szpitali, firmy oferujące zdrową żywność, a także firmy kosmetyczne. Lekarze i studenci wykonują badania profilaktyczne (m.in. pomiar cukru i cholesterolu we krwi, przeglądy stomatologiczne, badanie piersi), zachęcają do aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania się. Rozmowom o zdrowiu i chorobie, specjalistycznym prezentacjom i badaniom towarzyszą pokazy ratownictwa medycznego, aerobiku, tańca, występy zespołów muzycznych, konkursy i inne liczne atrakcje.