PL EN WYSOKI KONTRAST A A+ A+
Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zamknij

Święto matematyki dla szkół w Hevelianum

12.03.2019

Polskie Towarzystwo Matematyczne, obchodzi w tym roku setne urodziny. Jubileuszowi będą towarzyszyć liczne wydarzenia popularyzujące Królową Nauk. Hevelianum, 12 marca br., organizuje z tej okazji "Święto matematyki", podczas którego  uczniowie klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej będą mogli wysłuchać wykładów wybitnych polskich matematyków. 

Prelekcje odbędą się w Wozowni Artyleryjskiej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Wymagana jest telefoniczna rezerwacja miejsc.

Naukowcy wyjaśnią dlaczego matematyka jest potrzebna, jaki ma wpływ na rozwój nauki i cywilizacji, czym jest bezpieczeństwo danych. Uczestnicy dowiedzą się także czy istnieje strategia wygrywająca i poznają grę kombinatoryczną.

Data: 12 marca 2019
Godziny wykładów: 8:00, 9:30, 11:00, 12:30
Adresaci: od VII klasy szkoły podstawowej
Rezerwacja: tel. 58 742 33 52
Miejsce: Hevelianum, Wozownia Artyleryjska, sala Haxo
Wstęp: bezpłatny


PROGRAM
*wersja do pobrania (tutaj)


8:00 - 9:30   
dr Ewa Kozłowska-Walania
, Czy można zobaczyć czwarty wymiar?


Czy nasz świat to tylko cień innego? Możliwość istnienia dodatkowych wymiarów fascynowała myślicieli wszystkich epok, a jej ślady znajdziemy tak w literaturze jak i malarstwie. Podczas wykładu uczniowie odwiedzą Krainę Płaszczaków, poznają odpowiedź na pytanie "Co to jest wymiar?" i "zapolują" na istotę czterowymiarową.

9:30 - 11:00 
dr hab. Zdzisław Dzedzej, O grze NIM i arytmetyce

Słuchacze poznają prostą dwuosobową grę kombinatoryczną i nauczą się w nią grać. Każdy lubi wygrywać, dlatego w trakcie wykładu odbędą się poszukiwania strategii wygrywającej. Czy uda się znaleźć taką, która zadziała bez względu na ruchy przeciwnika? Odpowiedź nasunie specyficzny sposób dodawania liczb.

11:00 - 12:30  
dr hab. Antoni Augustynowicz, Czy matematyka jest lub była potrzebna?

Niejeden uczeń zadaje sobie pytanie: "Czy matematyka jest potrzebna?". Uczestnicy dowiedzą się, że matematyka była użyteczna już w czasach przedhistorycznych i jak znacząco wpłynęła na inne dziedziny naukowe. Co było największym odkryciem matematycznym i jaki był jego wpływ na naszą cywilizację?  Na jakie odkrycia matematyczne czekają inne dziedziny nauki? - odpowiedzi pozwolą zaprzyjaźnić się z matematyką.

12:30 - 14:00
prof. dr hab. Zbigniew Szafraniec, Szyfrowanie – publiczne czy prywatne?

Jeszcze czterdzieści lat temu szyfrowanie odbywało dzięki utrzymaniu w tajemnicy zasad szyfrowania. Dzisiaj kryptografia pozwala na wysyłanie wiadomości korzystając z klucza szyfrującego, który może być opublikowany. Na wykładzie zostaną przedstawione wybrane klucze wraz z prostymi przykładami ilustrującymi ich działanie. Słuchacze  przekonają się jak matematyka dba o bezpieczeństwo naszych danych.